Food and Interior Photography – zwykłe zdjęcia jedzenia?

Czym jest Food and Interior Photography?

Jest to artystyczna fotografia pokarmów i dań. Przedstawia ona w bardzo urozmaicony sposób jedzenie. Tej techniki zaczyna używać coraz więcej ludzi, pragnących rozwijać się w fotografii – przede wszystkim dlatego, że można wykonać kilkadziesiąt takich samych zdjęć przy użyciu różnych ustawień – łatwiej jest dobrać odpowiednie ustawienia aparatu oraz ostrość. Zupełnie na odwrót jest w przypadku fotografii sportowej – tam wszystko dzieje się dynamicznie i jeżeli za pierwszym razem nie uda nam się uchwycić kadru – nie będziemy mieli możliwości jego powtórzenia. To dzięki temu, wielu początkujących fotografów zaczyna od Food and Interior Photography. Jest to bardzo dobry krok i nie jest to niczym ujmującym, że uczymy się od prostszych rzeczy. Nikt nie urodził się z darem fotografowania.

food-salad-healthy-lunch

pexels.com

Czy są to zwykłe zdjęcia dań i innego jedzenia?

Ten typ fotografii to nie są zwykłe zdjęcia jedzenia. Jest to artystyczne pokazanie dobrej jakości. Dlaczego? Aby pokazać danie jako FIP (Food and Interior Photography) nalezy zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Najczęściej do nich zaliczają się takie elementy jak:

 • przyprawy delikatnie rozsypane dookoła
 • wysoki kontrast kolorów
 • łyżki lub inne proste elementy służące do przygotowywania potraw
 • w przypadku fotografowania patelni bardzo często dba się o uchwycenie lekkiej pary lub lekkich obłoków dymu
 • ciemne podłoże kontrastujące z jasnym jedzeniem
 • w przypadku fotografowania świeżych produktów spożywczych bardzo często lekko skrapla się je wodą oraz zachowuje zielone elementy roślin
 • ciasta są często ukazywane na spodkach z widelczykami – ważne aby ciasto było równo wycięte
 • w wielu przypadkach ważna jest również zachowanie proporcji oraz równości
maciek platek food and interior photography gruszki

maciekplatek.com

Czy ten typ fotografii wpływa dobrze na całokształt dziedziny?

Fotografia produktów spożywczych ma duży wpływ na całą dziedzinę fotografii. Głównym czynnikiem jest powszechny dostęp do produktów. Aby zdjęcie było utrzymane w dziedzinie FIP nie są wymagane specjalne warunki – wystarczy tylko odrobina pomysłów oraz chwila wolnego czasu. Każdy fotograf powinien sprostać fotografii jedzenia.

 • tomasz

  Zawsze byłem ciekaw skąd fotografowie czerpią wizje na takie ładne zdjęcia!