Porządki przepisy kulinarne
Jak mieć porządek w przepisach kulinarnych?

Współczesność w przepisach kulinarnych

Gotowanie staje się dzisiaj pasją dla coraz większej grupy osób. Wynika to z głównie z licznej ilości popularnych programów kulinarnych, emitowanych w telewizjach. Dodatkowym czynnikiem jest moda na zdrowe odżywianie i gotowanie. Często można również spotkać przypadki przekazywania przepisów kulinarnych i rodzinnych z pokolenia na pokolenie – wtedy problemem staje się przechowywanie i segregowanie przepisów.

Porządki przepisy kulinarne

 

Sposoby na porządek

Dawniej korzystało się głównie z drukowanych książek kucharskich oraz z przepisów od znajomych zapisywanych w zwykłych zeszytach. Wraz z rozwojem prasy kolorowej powstał zwyczaj wycinania i wklejania kolorowych przepisów do książki lub teczki. Później nastała era Internetu a wraz z nią dostęp do niemalże nieograniczonej liczby przepisów – poskutkowało to stworzeniem licznych stron i serwisów informacyjnych z przepisami oraz poradami dla początkujących i zaawansowanych kucharzy. Dzięki serwisom tego typu, możemy takie przepisy oznaczać jako ulubione bezpośrednio w sieci, możemy też stworzyć sobie swoją własną bazę w różnorakich programach biurowych, takich jak Microsoft Word lub Microsoft Excel. Są także dostępne gotowe programy z dużymi bazami przepisów – można je pobrać z różnych serwisów przechowujących pliki.

Współczesne rozwiązania

Obecnie w erze Internetu w telefonach powstają też różne aplikacje kulinarne. Dzięki nim można szybko znaleźć przepis po nazwie czy po składniku a oprócz tego podzielić się opinią na temat danej potrawy z innymi użytkownikami aplikacji. Ponad to, na popularne serwisy wideo oraz serwisy społecznościowe, ludzie wrzucają swoje krótkie filmiki na których pokazują jak ugotować daną potrawę – tworzą w ten sposób swoje własne mini programy kulinarne. Dzięki temu, można uruchomić taki film na tablecie, a urządzenie postawić w widocznym miejscu w kuchni i podczas gotowania oglądać film i sugerować się na nim. Pomimo dużej ilości aplikacji i licznej ilości inspiracji wciąż jednak nie udało się stworzyć doskonałej wyszukiwarki, która powiedziałaby co można zrobić ze składników posiadanych w domu. Jeśli ktoś potrafi może sobie samodzielnie taką bazę stworzyć w programie Access, zajmie to sporo czasu jednak z pewnością będzie to użyteczne narzędzie.

  • Wiktoria-Poznaniak

    Całe szczęście w dobie internetu łatwiej powielić jakiś przepis, tak żeby nigdy nie przepadł. Sam mam specjalny dokument w którym gromadze sobie ciekawe przepisy z internetu.