
Czekolada belgijska, przyjmuje różnorakie formy, dzięki czemu nadaje jej to unikatowy smak i rodzaj na skalę światową.
Praliny
Praliny wykonane w Belgii składają się głównie z pysznej, mlecznej czekolady, oraz aksamitnego wnętrza składającego się często z migdałów. Różnią się znacząco od słodyczy popularnych we Francji i Stanach Zjednoczonych, które są czasem mylnie tak samo nazywane.
Praliny nie zawsze miały ten sam kształt oraz formę. Niemal zawsze składały się z czekoladowej skorupy oraz pysznego nadzienia. Zamieszanie może powodować nazewnictwo pralinki w Belgii – pralinki belgijskie nie są ograniczone do tradycyjnego nadzienia pralinki i często zawierają orzechy, marcepan, solony karmel, kawę, różnorakie likiery, śmietanę, likier wiśniowy lub mieszankę czekoladową, która kontrastuje z powłoką zewnętrzną. Często są one sprzedawane w opakowaniach stylizowanych w formie barwnego pudełka.
Tradycja czekolady i tworzenia pralin w Belgii ma już długą historię, dzięki której Belgowie są znani na całym świecie. Mniejszym ale znanym faktem jest, gdzie i kiedy zostały wynalezione praliny i przez kogo. Pochodzenie pralinek sięga aż 1857 roku, kiedy farmaceuta w Brukseli Jean Neuhaus zaczął wykorzystywać czekoladę jako polewę leku, aby zlikwidować jego gorzki i niedobry smak. Pierwsze praliny były sprzedawane w typowym belgijskim kształcie stożka, zaś pakowane były w torby używane głównie do pakowania frytek. Oczywiście nie były zdolne do utrzymania delikatnych pralin w całości i tak żona Neuhaussa Juniora zaprojektowała pudełko zwane ballotin, w którym można przechowywać praliny równomiernie, bezpiecznie i oczywiście pięknie opakowane. Dzięki temu, praliny można nazwać jako typowa czekolada belgijska. Ich popularność jest doceniana przez wielu cukierników na całym świecie co skutkuje podnoszeniem się ich smaku oraz jakości.
Trufle
Trufle belgijskie występują najczęściej w formie łuszczącej się lub gładkiej kuli czekolady lub tradycyjnego trufla w kształcie różnych brył, belgijskie czekoladowe trufle często posiadają w środku czekoladowe wafle, lub są posypane różnego rodzaju posypkami – wiórkami kokosowymi, gorzką frakturą czekolady, skórką cytryny lub pomarańczy. Zgodnie z tradycją trufle polewane są czasem miękką ], aromatyczną polewą ze słodkiej czekolady dzięki czemu uzyskuje kilkudniową datę ważności przy niskich temperaturach – czasem wymaga trzymania i przechowywania w lodówce lub chłodziarce. Występują również trufle z owocowym wypełnieniem, orzechami lub kawą – często również są polewane sosem kawowym, jednak w takim przypadku, wnętrze trufla nie może być kawowe lub kawo-podobne. Rzadko spotyka się trufle z nadzieniem z likierem lub innym napojem alkoholowym. Jeżeli jednak zostanie taki wyprodukowany, przybiera on inną formę niż ta podstawowa.
Czekolada Belgijska
Trufle i pralinki to dwie różne produkty czekoladowe. Pomimo wielu podobieństw, należy uważać je za rozdzielne słodkości jednak obydwa mogą być śmiało nazywane jako czekolada belgijska. Co prawda, jako prezent obydwa spiszą się idealnie, jednak należy je dobrze rozpoznawać aby móc kupić to co chcemy bardziej.